Klaidos žinutė

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls - _menu_load_objects() (eilutė 579/home/sventosi/domains/sventosiospm.lt/public_html/includes/menu.inc).

Minėjome Knygnešių dieną

          Kovo 16-ąją Lietuvoje minima Knygnešių diena. Knygnešystė – carinės Rusijos uždraustos lietuviškos spaudos ir knygų platinimas, vykdytas 1864-1904 m. Uždraudusi lietuviškų knygų leidybą lotyniškais rašmenimis, caro valdžia jų leidimą vykdė graždankos raštu. Tačiau lietuvių tauta to nepripažino, lietuviškos spaudos draudimui priešinosi, o knygnešiai lietuvišką spaudą 40 metų slapta gabeno į Lietuvą iš tuometinės Prūsijos bei Mažosios Lietuvos ir platino po visą kraštą, rizikuodami savo gyvybe. Stiprėjant pasipriešinimui, 1904 m. gegužės 7 d. lietuviškos spaudos draudimas panaikintas.

         Knygnešio dienai buvo skirta ir netradicinė istorijos pamoka, vykusi mokyklos bibliotekoje, kurios metu mokytoja metodininkė Aušra Liustrovienė ketvirtos klasės mokiniams (mokyt. Meilutė Petrauskienė) papasakojo apie laikus, kai Lietuva buvo carinės Rusijos imperijos sudėtyje, kai buvo uždrausta lietuviška spauda, lotyniškas raidynas, kai drąsūs knygnešiai gabeno lietuviškas knygas iš Prūsijos (net Amerikos), o vaikus skaityti ir rašyti mokė daraktoriai kaimo gryčiose. Mokiniai turėjo retą galimybę pavartyti senovines knygas „Kantyczkos žemaitiškos“ (1840 m.), „Wadowas arba Dangiszkos gidiklos dėl žmogaus“ (1879 m.), kurias iš privačių fondų parūpino bibliotekininkė Zofija Klapatauskienė. Prie šiai progai surengtos ekspozicijos, papuoštos senoviniais buities daiktais, buvo peržiūrėti knygnešių keliai, pamėginta perskaityti „graždanka“ parašytus lietuviškus tekstus. Renginį papuošė ir 7-9 kl. mokinių ekslibrisų paroda, kurią parengė dailės, technologijų vyr. mokytoja Daiva Šimkevičienė.

          Pirmasis ketvirtokų ir būsimos jų istorijos mokytojos susitikimas praėjo įdomiai, šiltai, nuoširdžiai, o ketvirtokai pažadėjo „su džiaugsmu lauksią penktos klasės, kur dar daugiau sužinos apie knygnešius“.

         2004 m. Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacija (UNESCO) knygnešystę įvertino kaip unikalią ir pasaulyje neturinčią atitikmenų.

Mokytoja Aušra Liustrovienė