,,Žuvėdros skrydis 2019“ Šventojoje

         Šventosios miestelyje it gaivus vasarinis vėjo gūsis praūžė talentingų ir kūrybingų moksleivių šventė. Birželio 18-20 d. Šventosios pagrindinėje mokykloje vyko tradicinis mokslo metų pabaigą vainikuojantis mokinių saviraiškos festivalis ,,Žuvėdros skrydis 2019”, kurį finansavo Palangos miesto savivaldybė. Tai jau devynerius metus organizuojamas jaunųjų talentų susibūrimas, į kurį „suskrenda“ moksleivių kolektyvai kartu su savo vadovais iš įvairių Lietuvos miestų ir miestelių. Šiemet į pajūrį atvyko svečiai iš Plungės, Ignalinos, Leliūnų (Utenos raj.), Aukštakalnio (Utenos raj.), Alytaus, Kamajų (Rokiškio raj.) bei Rucavos (Latvija). Visi pasiruošę pademonstruoti  savo talentus šokdami, dainuodami bei pristatydami savo kurtas meniškas ir originalias rūbų kolekcijas bei kompozicijas.

         Pirmasis renginio vakaras buvo skirtas prisistatymams. 2019 metai paskelbti vietovardžių metais, tad festivalio organizatoriai visiems kolektyvams iš anksto buvo pateikę namų darbų užduotį – pristatyti savo miesto, miestelio ar gyvenvietės pavadinimo kilmę. Viena iš renginio vedėjų, jo koordinatorė, Šventosios pagrindinės mokyklos anglų kalbos mokytoja Ingrida Griškėnienė, pasveikino visus atvykusius į Šventosios kurortą bei šmaikštaudama ėmė ir prabilo ne tik žemaitiškai, bet ir angliškai, tačiau renginio vedėjų pagalbininkės (aštuntos klasės moksleivė Violeta Želvytė bei devintokė Elėja Vilkauskaitė) mokytojai priminė, jog mokslo metai jau baigti, tad dabar laikas ne mokslams, bet turiningoms pramogoms ir linksmybėms. Pirmieji prisistatė renginio šeimininkai - Šventosios mokiniai, svečiams papasakoję Šventosios pavadinimo kilmę ir Baltijos jūros bangų skalaujamą pajūrio miestelio istoriją. Alytaus  šv. Benedikto gimnazijos moksleiviai prisistatė savo miesto himnu, tarmiškai uždainavo svečiai iš Plungės „Ryto“ pagrindinės mokyklos, o Ignalinos gimnazijos mišrus vokalinis ansamblis „Pumpurai“ papasakojo širdį veriančią meilės istoriją – legendą apie du įsimylėjėlius Igną ir Liną. Tarmiškai prabilusi Rokiškio rajono Kamajų Antano Strazdo gimnazijos auklėtinė visus privertė linksmai nusijuokti, pasakodama Kamajų („Kam ajai už tokio vyro?“) miestelio pavadinimo kilmę.

         Po išradingų moksleivių prisistatymų visų laukė viktorina, kurios metu festivalio dalyviai įrodė puikiai išmanantys ne tik savojo miesto ar miestelio pavadinimo kilmę, bet ne ką mažiau pažįstantys ir kitus Lietuvos vietovardžius. Žinoma, viktoriną laimėjo draugystė ir saldžių apdovanojimų sulaukė visi dalyviai. Juk festivalio tikslas – ne konkuruoti ar rungtyniauti, o pasidalinti savo gerąja patirtimi, pasidžiaugti pasiektais atkaklaus darbo rezultatais bei susirasti naujų draugų, bendraminčių. Po viktorinos jaunieji talentai susibūrė mokyklos kieme, kur, skambant Šventosios pagrindinės mokyklos himnui, buvo iškilmingai pakelta renginio vėliava – aukštyn pakilusi žuvėdra simboliškai skelbė festivalio „Žuvėdros skrydis 2019“ pradžią. Vakare smagiai nusiteikę dalyviai vieningai nuskubėjo pasisveikinti su jūra ir pasigėrėti vasaros saulėlydžiu.

         Antrąją festivalio dieną visi festivalio dalyviai buvo sukviesti į šventinę eiseną. Mojuodami vėjyje plazdenančiomis vėliavėlėmis ir spalvingais balionais, dainuodami bei deklamuodami kūrybingas, savąjį kraštą išaukštinančias skanduotes, moksleiviai, lydimi net dviejų policijos ekipažų, iškilmingai žingsniavo Šventosios gatvėmis ir dovanojo šypsenas miestelio gyventojams bei poilsiautojams.

         Pavakary vykusio koncerto metu jaunieji talentai pristatė tai, ką ruošė, repetavo ir kruopščiai kūrė visus mokslo metus. Prieš prasidedant dainų, madų ir šokių šėlsmui, renginio vedėja Rimantė Toliušienė paklausė, kaipgi kolektyvams sekėsi įveikti praėjusį vakarą pateiktą užduotį – surasti paslėptą daiktą jų gyvenamose patalpose bei sugalvoti, koks muzikinis kūrinys su juo siejasi. Kita užduotis buvo – sugalvoti vietai, kurioje gyvena, pavadinimą. Vieni mokiniai sakėsi išnaršę visą kabinetą, tačiau taip ir  nerado paslėpto daikto, o štai kiti gyrėsi radę simbolinį maišelį su smėliu ir gintarėliais. Renginio vedėja subtiliai priminė miesto svečiams, jog gintaras, smėlio kopos – Šventosios miestelio gyventojų didžiausias turtas, pasididžiavimas ir pajūrio simbolis nuo neatmenamų laikų. Užtat antrąją užduotį atliko visi be išimties ir net labai kūrybiškai. Kokių tik pavadinimų neteko išgirsti – ir Šventena (Šventoji + Utena), ir Karštungė (Karšta + Plungė), ir Anglytus (anglų k. kabinetas + Alytus), Polonezas (nes iš Plungės), Kamajų strazdalizdis (Rokiškio raj. Kamajai), Mergaičių užkampėlis (Šventosios mergaitės). Išties kūrybinga karta!

         Šventinį, daugiau nei dvi valandas trukusį, vakaro koncertą pradėjo Šventosios pagrindinės mokyklos mokinės sesutės Urtė ir Elzė Mockutės, žiūrovams dovanodamos Ingos Šeduikienės dainą „Svarbiausi žodžiai“ (mokytojas Edmundas Jucevičius). Spalvingais kostiumais ir smagiomis dainomis linksmai nuteikė festivalio naujokai, atvykę iš Utenos Aukštakalnio progimnazijos. Mažųjų dainorėlių vokalinis ansamblis „Šaltinėlis“ šiltai atliko Lauros Remeikienės sukurtas dainas „Bala pradingsta“ ir „Paukščių pienas“, o tos pačios mokyklos mergaičių ansamblis „Žiburiukai“ visus sužavėjo itin kokybišku tos pačios autorės sukurtų dainų „Mamai“ ir „Lietaus tango“ atlikimu. Abiem ansambliams vadovauja mokytoja Lina Gaižauskienė. Subtiliu ir menišku pasirodymu žiūrovus žavėjo Plungės ,,Ryto“ pagrindinės mokyklos alternatyvios mados studija ,,Ažūrė“, pristačiusi savo kurtas avangardinių rūbų kolekcijas „Dalija“ ir „Viena namuose“ (vadovė Irena Platakienė). Jaunosios mados ekspertės, skambant užburiančiai melodijai, tarsi miško deivės, stilingai pasipuošusios gėlių vainikais, bei nenuoramos išdykėlės „sklandė“ scenoje ir dovanojo nepakartojamą estetišką reginį. Dainomis džiugino ir tos pačios mokyklos dainavimo studijos jaunieji dainorėliai, vadovaujami mokytojos Romenos Zabielienės, kurie atliko dainą „Kaip gražiai mane augino“ (m. Vytauto Mikalausko, ž. Justino Marcinkevičiaus žodžius) ir nuotaikinguosius „Twist again“ bei „Let‘s make muzic“. Neišdildomą įspūdį paliko Alytaus šv. Benedikto gimnazijos mišraus choro atliekamos itin prasmingos dainos „Skriski, skriski, Lietuvėlėn“ (m. Giedriaus Kuprevičiaus, ž. Kazio Sajos) ir „Alksnio ugnelė“ (m. Vytauto Miškinio, ž. Janinos Degutytės). Melodinguosius choristus dainuoti moko mokytoja Loreta Mockuvienė. Ištikimieji festivalio dalyviai – dainavimo studija ,,Aušra“ iš Utenos kultūros centro Leliūnų skyriaus, vadovaujami Aušros ir Edmundo Gutauskų. Šiemet ,,Aušra“ nustebino puikiu Eglės arijos iš roko operos „Eglė žalčių karalienė“ bei lietuvių liaudies dainos „Mėnuo saulužę vedė“ atlikimu. Melodingai nuskambėjo tos pačios studijos jaunių grupės atliekamos Lauros Remeikienės  dainos „Vaivorykštė“ ir „Vasaros fėja“. Pirmą kartą festivalyje dalyvavęs Kamajų Antano Strazdo gimnazijos kolektyvas žavėjo skambiais balsais ir užburiančiomis melodijomis. Kartu su mokytoja Asta Mičeliene, pritariant tradicinėms lietuviškoms kanklėms ir gitaroms, jie atliko Dainos Bauerienės dainą „Mamai“ bei instrumentinę pjesę „Fantazija“. Ignalinos gimnazijos mišrus vokalinis ansamblis ,,Pumpurai“, vadovaujamas mokytojos Vidos Ksenzovienės, užbūrė lyriškomis, itin jautriomis mergaičių ir berniukų atliekamomis dainomis „Milimetro tikslumu“ bei arija iš miuziklo „Žygimanto Augusto ir Barboros Radvilaitės legenda“ - „Dangus tau dovanojo aukštį“. Visų širdis suvirpino Palangos St. Vainiūno meno mokyklos Šventosios klasių moksleivių Elėjos Vilkauskaitės ir Martynos Sumaryuk pianinu keturiomis rankomis atliekamas romansas (mokytoja Virginija Juškienė).

         Finalinio koncerto metu pristatyta ir žadėtoji vakaro staigmena – kolektyvas ,,Ķocītis“ iš Rucavos. Latviai į festivalį atvyko atsakingai pasiruošę - išsamiai papasakojo savo miestelio pavadinimo kilmę ir paruošė įspūdingą programą. Žiūrovai susižavėję gėrėjosi latviškomis liaudies dainomis ir šokiais. Nors kalbėta latviškai, laimei, buvo vertėjas. Tiesa, latviškai koncerto metu prabilo ir vedėja Ingrida Griškėnienė bei mokyklos direktorė Valda Šarkienė. Visi susirinkusieji salėje sėdėjo įtempę ausis, klausydamiesi latvių liaudies dainų bei kapelijos atliekamą melodijų popuri ir negalėjo atitraukti akių nuo nepaprastai gražių latvių tautinių kostiumų.

         Koncertą pabaigė mokyklos šeimininkai.  Liaudies dainas kartu su mokytoja Birute Čepiene žemaitiškai užtraukė  Palangos St. Vainiūno meno mokyklos Šventosios klasių auklėtinės Elėja Vilkauskaitė, Rūta Dragūnaitytė, Faustina Eglynaitė ir Martyna Sumaryuk, prisijungti šokiui aistiringai pakvietė energingosios Šventosios mokyklos šokių studijos šokėjos (mokytoja Monika Kažienė).

         Festivalis baigėsi Šventosios pagrindinės mokyklos direktorės Valdos Šarkienės sveikinimu ir įteiktomis dovanomis bei padėkos raštais visiems renginio dalyviams. Nuoširdžių ir šiltų žodžių tą vakarą netrūko: renginio organizatoriai dėkojo už svečių atsaką į kvietimą, už daugiametę draugystę ir bendradarbiavimą, dalyviai - už galimybę jaunesniųjų klasių mokiniams pasidalyti su bendraamžiais savo kūrybiniais bei meniniais pasiekimais, o vedėja Rimantė Toliušienė palinkėjo visiems dar ne kartą sugrįžti į šį nuostabų Šventosios kurortinį miestelį. Skambant tradicinei finalinei Vytauto Kernagio dainai ,,Mūsų dienos kaip šventė“, visa salė dainavo ir bangavo lyg šėlstanti Baltijos jūra. Kiek nuliūdę, bet laimingi renginio dalyviai, skambant Šventosios pagrindinės mokyklos himnui, nuleido festivalio vėliavą ir uždarė dainomis bei šokiais turtingą tarptautinį mokinių saviraiškos festivalį ,,Žuvėdros skrydis 2019”.

Mokytoja Aistė Viskontė

 

www.svietimonaujienos.lt