Klaidos žinutė

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls - _menu_load_objects() (eilutė 579/home/sventosi/domains/sventosiospm.lt/public_html/includes/menu.inc).

Gimtosios kalbos diena

Vasario 21 d. švenčiama Pasaulinė gimtosios kalbos diena. Ta proga mokykloje vyko smagios 5-10 kl. viktorinos  ,,Genys – margas, lietuvių kalba dar margesnė”. Gimtosios kalbos dienos minėjimo tikslas - puoselėti meilę ir pagarbą gimtajai kalbai, atkleisti lietuvių kalbos ypatingą skambesį, grožį ir turtingumą.

Penktų ir šeštų klasių moksleiviai tądien rungėsi komandose kartu su savo bendraklasiais, demonstruodami puikias lietuvių kalbos, literatūros ir tautosakos žinias. Pirmiausia 5-6 kl. moksleiviai dalyvavo interaktyvioje viktorinoje, bandydami atsakyti kuo greičiau ir teisingiau į pateiktus klausimus lentoje. Antrosios užduoties metu – mokiniai taisė netaisyklingai vartojamus žodžius, frazes ar barbarizmus, keisdami juos į lietuviškus gražius atitikmenis. Juk ne veltui sakoma: ,,Švari kalba - švari galva”. Paskutiniajame viktorinos etape ,,Moki žodi, žinai kelią” komandos bandė įminti kuo daugiau mįslių ir užbaigti kuo daugiau lietuvių liaudies posakių, patarlių.

Vyresnieji mokyklos auklėtiniai taip pat turėjo galimybę pasitikrinti savo gimtosios kalbos žinias ir rungtis mišriose 7-10 klasių komandose. Susigalvoję komandų pavadinimus, mokiniai varžėsi teorinėje viktorinos dalyje – komandoms teko atsakyti į 25 sudėtingiausius ir įvairiausius testinius klausimus. Moksleiviai turėjo kaip reikiant palaužyti galvas ir prisiminti kalbos dalių gramatinius požymius, rašybos taisykles, lietuvių raštijos pradžią, lietuvių literatūros autorius ir kūrinius. Didžiausiu iššūkiu tapo – ortografijos etapas. Į raidžių kovos lauką komandos delegavo raštingiausią komandos narį, kuris burtų būdu pasirinkęs temą (nosinės raidės šaknyje, įvardžiai, priešdėliai, priebalsių asimiliacija, vietovardžiai ir t.t.), turėjo paraidžiui ir be klaidų išvardyti kuo daugiau mokytojos pasakytų žodžių. Daugybės emocijų sulaukusi užduotis patvirtino visiems puikiai žinomą faktą, jog lietuvių kalba išties sudėtinga ir visai nesunku pasiklysti tarp visų nosinių raidžių, ilgųjų ir trumpųjų balsių, rašybos taisyklių ir jų išimčių. Trečiasis viktorinos etapas ,,Taip ar ne” neabejotinai įtraukė visus komandų dalyvius, priminė įdomiausius faktus apie lietuvių kalbą ir šia smagia emocija užbaigė viktoriną.

Netradicinių lietuvių kalbos pamokų pabaigoje, susumavus visų rungčių ir etapų rezultatus, paskelbti komandų nugalėtojai apdovanoti saldžiais prizais ir, žinoma, skatinamaisiais dešimtukais. Gimtosios kalbos svarbą tautai bei žmogui puikiai nusakė vienas iškiliausių lietuvių raštijos kūrėjų M. Daukša: ,,Ne žemės derlumu, ne drabužių skirtingumu, ne šalies gražumu, ne miestų ir pilių tvirtumu gyvuoja tautos, bet daugiausia išlaikydamos ir vartodamos savo kalbą.” Mąstykime, galvokime ir kalbėkime gimtąja kalba, puoselėkime ir didžiuokimės mūsų protėvių išsaugota LIETUVIŲ KALBA.