Klaidos žinutė

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls - _menu_load_objects() (eilutė 579/home/sventosi/domains/sventosiospm.lt/public_html/includes/menu.inc).

Praturtėjome žiniomis, klausydami įdomių pranešimų

Mokykloje tebevyksta renginiai, skirti Žemės dienai

           Balandžio 4 d. vyresniųjų klasių mokiniai rinkosi salėje, kur išklausė šešetą bendraamžių pranešimų gamtos (gyvūnų, medžių), ekologijos, sveiko gyvenimo būdo tema.

       Renginį nuotaikinga K. Donelaičio „Pavasario linksmybių“ ištrauka pradėjo šeštokai Egidija Japertaitė, Jonas Būbelis ir Violeta Želvytė.

        Pavasario tema buvo gražiai tęsiama pranešimais apie sugrįžusius paukščius. Elėja Vilkauskaitė (VII kl.), pristatydama gamtos (mokyt. Veronika Kauliuvienė) projektinį darbą „Pavasario pranašai – paukščiai“, ne tik supažindino su būriu giesmininkų, bet ir papasakojo, iš kur ir kada koks paukštis grįžta, kaip gieda, kokiomis ypatybėmis pasižymi. Ankstyviausi – vasario – kovo mėnesį parskrendantys dirvinis vyturėlis, pempė, vėlyviausios – tik gegužį grįžtančios šelmeninės kregždutės. Gražiausios giesmės – lakštingalos ir strazdo giesmininko; didžiausi triukšmadariai – kovai, o jų „barnių“ priežastis – nepasidalijimas „statybinėmis medžiagomis“ lizdams. Galingus sparnus džiovinantys kormoranai, kalenimu vienas kitą sveikinantys gandrai, ūkaujantys apuokai, paslaptingosios griežlės, mekenantis perkūno oželis, trimituojančios gervės ir t. t. – po vaizdais iliustruoto emocingo pranešėjos pasakojimo turbūt neliko nė vieno abejingo sugrįžusių sparnuočių žavesiui.

         Žinias apie paukščius pagilino ir Manto Litvino (VII kl.) lietuvių k. pamokai (mokyt. Nijolė Šauklienė) darytas tyrimo darbas „Sudurtiniai žodžiai paukščių pavadinimuose“: pelėda, kryžiasnapis, pečialinda, žalvarnis, audrašauklis, pelėsakalis, karklažvirblis, mėlyngurklė, paukštvanagis, vapsvaėdis ir kt. – Mantas supažindino su 26-iais Lietuvos paukščiais, kurių vardas su dviguba šaknimi.

         Pranešimu „Mūsų augintiniai“ itin klausytojus sudomino šeštokė Violeta Želvytė (mokyt. V. Kauliuvienė). Populiariausios šunų, kačių, papūgėlių, žuvyčių, šinšilų, žiurkėnų, triušių rūšys, jų kilmė, gyvenimo trukmė – visa tai atsispindėjo rūpestingai parengtose skaidrėse; pažįstami gyvūnėliai jaudino širdis. Pravartu buvo sužinoti, kad žiurkėnų amžius – tik 2-3 metai, kad akvariumo žuvytė gupija džiugins ketverius, o iš Azijos kilusi auksinė žuvelė - net 25-erius metus; kad yra ir nykštukinių triušių...

         Egidijos Japertaitės (VI kl., mokyt. V. Kauliuvienė) projektinis darbas „Miškų medžiai“ suteikė žinių apie Lietuvos spygliuočius ir lapuočius. Klausytojai sužinojo, kiek kuris medis „išgyvena‘‘, kokio išauga aukščio. Nustebino kad „atvežtinio“ maumedžio mediena patvarumu lenkia ąžuolą, kad pušis žaliuoja net iki 600 metų, o beržo amžius – tik 160. Minkščiausia mediena – drebulės, todėl jų kamienuose geniai mėgsta išsikalti uoksus; skroblas – vienintelis medis, galįs puikiai augti ūksmėje... „Medžiai – žemės plaučiai, todėl miškus reikia saugoti ir branginti“, - priminė pranešėja.

         Jonas Būbelis (VI kl., mokyt. V. Kauliuvienė), pranešimu „Mylėkime Žemę“ išaiškino, kas tai yra oro, vandens, aplinkos tarša, kokią ji kelia grėsmę. Parodęs švariausius pasaulyje Amazonės miškus, supažindinęs su Vokietijoje išrasta „vandenyno valymo mašina“, pradžiuginęs akis ir širdis gražių gamtos kampelių vaizdais, Jonas taip pat palinkėjo visiems branginti, saugoti ir švarinti Žemę.

         Neringa Vaškytė (VI kl., mokyt. V. Kauliuvienė) rinko medžiagą apie žirgus. Ji papasakojo žirgų paplitimo Europoje istoriją, parodė, kaip atrodė pirmieji vežimai, aiškino, kaip žirgai skirstomi pagal spalvas, kokios žirgų veislės populiariausios Lietuvoje. Arklys – jautrus ir protingas, prisirišantis prie šeimininko, todėl nuo senovės tai mylimiausias lietuvių gyvulys.

        Aistė Žymantaitė (VII kl.) pristatė tyrimo darbą „Daržovių nauda sveikatai“( respublikinėje konferencijoje Klaipėdoje šis darbas buvo nominuotas kaip informatyviausias). Aistė su klasės drauge Ingrida Skudikyte, apklaususios 67 mokinius ir mokytojus, išsiaiškino, koks jų požiūris į daržoves, kiek ir kokių vartoja, ką apie jas žino. Renginio klausytojams buvo išsamiai paaiškinta, kokia įvairių daržovių nauda žmogaus organizmui, sveikatai.

      Klausytis vaizdo medžiaga gausiai iliustruotų mokinių pranešimų buvo įdomu ne tik mokiniams, bet ir įvairių dalykų mokytojams.

Mokytoja N. Šauklienė